Alternative Text

ДЕВ’ЯТЬ СХЕМ КОНТРАБАНДИ ТА НОВІ ПЛАНИ БОРОТЬБИ З НИМИ

А ви чули про нову програму від Уряду щодо боротьби з контрабандою? Переконаний, що ця тема не просто актуальна, а й дуже важлива для бізнесу.

Тож пропоную обговорити, що саме пропонує уряд, і як буде житися бізнесу, та кому нова програма боротьби буде вигідною.

Трохи історії

У законодавстві всіх європейських країн існує таке поняття, як контрабанда. І насамперед це незаконне перевезення товарів через митний кордон. Україна зіткнулася зі значним поширенням контрабанди ще в 90-х – з проголошенням незалежності.

Поширенню контрабанди сприяла як різниця економічного розвитку і внутрішньо-економічної (та політичної) ситуації України та сусідніх східно-європейських держав (західні сусіди є членами ЄС), так і корупція державних органів України і недостатні дії відповідальних органів по боротьбі з контрабандою.

Звернули увагу на проблему лише у 2005 році. Тоді значний розголос і ефект мала державна програма «Контрабанда — стоп!», але то були перші несміливі спроби. Далі, за часів «попередників», поняття контрабанда було взагалі декриміналізоване, і довгі роки з цим явищем абсолютно ніхто не боровся.

Що відбувається зараз

Ще минулого року уряд нібито розпочав глобальне реформування митниці. Тоді ж з’явився і принцип «єдиного вікна», почали перекривати тіньові схеми. Але питання контрабанди так і не було підняте. І ось минулого тижня Уряд оприлюднив нову програму боротьби. Це певний експериментальний план, який повинен за півроку довести свою ефективність.

За підрахунками уряду до держави після «експерименту» повернеться 70-100 млрд грн. Але подивимось, що то буде, може витратимо на таку боротьбу ще більше!

З чим боремось

Наразі Уряд виділив 9 ключових тіньових схем, якими користуються «контрабандисти» та які є найпоширенішими тіньовими аферами на митниці.
Перша – оформлення порожніх вантажівок під виглядом транспорту з товаром.

Друга. Схема «піджаки» – під час проведення митного контролю весь товар, який ввозиться в Україну, між собою ділять люди, переносять з собою, і вже не треба нічого розмитнювати.

Третя – усі «ризиковані» товари перевіряють на «внутрішніх» митницях, а не на самому кордоні.

Четверта. «Пересорт» чи зниження митної вартості –схема полягає у тому, що імпортери вносять до усіх документів, що супроводжують товар, або занижені ціни на товар, або вносять неправдиву інформацію щодо його походження, ТМ або кількості товарів, які перетинають кордон.

П’ята – використання «6-го» (резервного) методу визначення митної вартості товару. Тобто це ті випадки, коли декларанти сплачують не реальну фактичну вартість імпортованого товару, а обумовлену раніше з митними працівниками суму, що «економить» на податкових та митних платіжках.

Шоста – це “спеціальне” заниження митної вартості імпортованих товарів, знову-таки для економії.

Сьома – використання офшорних компаній, для того, аби потім повернути товар після рішень суду без сплати мита.

Восьма – це зменшення показників по кількості імпортованого пального і заміна їх на «пальоне», заборонене і дешеве пальне, наприклад, «Євро-4». А також афери з пальним у портах.

Дев’ята – проблема «евроблях» та проблема з розмитненням авто, коли усі намагаються максимально зекономити.

Кожна з цих схем розроблена задля того, аби максимально, як думає більшість, зекономити та обійти встановлені законом правила. Але річ в тому, що такі маніпуляції більше завадять та закінчуються відповідальністю і ще більшими витратами на штрафи, ніж «махінатори» зекономлять.

Як будуть боротися

Як я вже зазначав, тимчасово, з 21 червня до 31 грудня 2018 року, Кабмін впроваджує експериментальний проект зі створення умов для запобігання ухиленню від сплати митних платежів.

Проектом передбачено, що поліцейські матимуть право цілодобово перебувати в зонах митного контролю, в пунктах пропуску через державний кордон та в інших місцях митної території України, в яких органи здійснюють митні формальності, з метою виявлення фактів порушення митних правил.

Також поліцейські і посадові особи МВС отримали право доступу до автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор – 2006».

Плюс до того, МВС доручено визначити перелік поліцейських, які мають право цілодобово перебувати в зонах митного контролю, і довести його до відома Адміністрації Держприкордонслужби.

Що пропоную

Усім своїм клієнтам я пропоную законні альтернативі та реально вигідні митні та податкові планування для оптимізації усіх бізнес процедур – без порушень законодавства, без маніпуляцій і обхідних шляхів. Тим паче, що експеримент від уряду це не питання одного місяця, і в найближчі часи такий контроль стане нормально процедурою.

Тож не вдавайтеся у крайнощі, плануйте податкові та митні процедури без шахрайських схем!

Схожі матеріали