Alternative Text

Чого варто повчитись у Штатів та чому переїзд – не панацея

ТОПовою сферою діяльності останніх трьох-чотирьох (якщо не більше) років в Україні стала ІТ-сфера. Але, звісно, бути ІТ спеціалістом в Україні та, приміром, у Штатах – це зовсім різні історії. І сьогодні, на прикладі США, ми спробуємо з’ясувати що робити та як розвиватись далі. І якщо ви подумали про усі ті банальні речі типу Кремнієвої долини, відкритих можливостей, абсолютної відсутності опору та бюрократії з боку держави, то це не так. І насправді не все так просто і райдужно, як здається.

Сьогодні у США є досить великий брак реально кваліфікованих та креативних кадрів. Не вистачає не просто виконавців, які будуть працювати менеджерами, а тих, хто генерує ідеї, створює власні стартапи та проекти. Вважаєте, що це не так? Але ж цифри кажуть самі за себе. За даними, які надавало Бюро перепису населення США у двотисячних роках, а саме з 2000 по 2006 рік, щорічно в Штатах відкривали в середньому 500 000 нових підприємств.

Проте ситуація кардинально змінилась у 2009 році (певно, після кризи 2008 року). Тоді кількість нових підприємств та стартапів скоротилася до 100 000 на рік. Далі ситуація покращилась, але ближче до 2015-2017 років знову погіршилась. Ну і на сьогодні питання досі лишилось відкритим.

Чому так?

Все просто. Річ у тому, що це тільки міф та ілюзія, що в Штатах лояльне законодавство. Насправді, ситуація там не з найкращих. Що ж заважає молодим підприємцям? Насамперед, якщо компанія чи стартап мають якусь інноваційну ідею, то перетворити її в комерцію – це досить бюрократична та складна процедура. Наприклад, відкриваючи будь-яку компанію, її класифікують за видом діяльності, яку вона провадить. Якщо це інноваційна компанія, яка пропонує якийсь продукт, якого не було раніше на ринку, то є вірогідність, що виникнуть проблеми з реєстрацією LLC (наше ТОВ).

Наступна проблема – це співробітники. Здавалось би, нічого складного, але якщо у вас є бажання залучити працівників з інших країн, то ви 100 % зіткнетесь з міграційними проблемами через жорстоку політику в цьому питанні. 

Також є ще перелік проблем, які теж створюють перепони для спеціалістів – це важкість доступ для капіталу, зажорстке регулювання, ну і, звісно, податкова політика. 

Гадаєте, це загальні проблеми, на які жаліється бізнес у кожній країні, але це реальні дослідження Вашингтонского центру підтримки бізнесу (Center for American Entrepreneurship – CAE). 

До того ж, ще одна проблема для Штатів – країни-конкуренти: Китай, Японія, Індія, деякі країни Европи.

Незважаючи на все це, Штати намагаються вирішувати ці проблеми. І передовсім вони засновують організації, які допомагають бізнесу організовувати бізнес-івенти на міжнародному рівні, або створюють локальні програми, наприклад, в Чикаго.

Вони вирішили зробити дуже привабливим місто і умови для інвесторів. Для цього вони допомагають стартапам та молодим компаніям просувати їх товари, а також забезпечувати комфортні умови роботи. Це можуть бути презентації перед інвесторами, банками, партнерами, вони лобіюють їхні інтереси.

Окрім цього, Штати досить багато коштів вкладають у розвиток бізнесу в інших країнах. Їм вигідно створювати власні, умовно кажучи, представництва за кордоном. Таким чином вони не просто знаходять однодумців, яких можна буде вигідно переманити на свій бік, а і черпають досвід, знання та лайфхаки у тих, хто лояльно ставиться до ІТ-сфери в Штатах.

Усі ці факти я розповів вам з декількох причин. 

По-перше, є багато речей, які можна підкреслити для себе (наприклад, ті самі методи боротьби з дефіцитом стартапів і кадрів). 

По-друге, ви повинні зрозуміти, що немає на сьогодні ідеальної країни для того, аби розвивати свій бізнес (ІТ-сфера – не виключення). І Штати – це не панацея, бо і там є свої проблеми і нюанси. І круто, що вони їх визнають і борються з ними.

І по-третє, ми повинні розуміти, що в нас сьогодні не найкращі часи, але підтримка, обмін досвідом, лобіювання та відстоювання інтересів бізнесу, зокрема ІТ-сфери – це те, що ми можемо і повинні робити сьогодні!

Схожі матеріали