Alternative Text

Економічний прогноз на 2019. На що чекати бізнесу.

За вікном грудень, тож вже час потрохи підводити підсумки минаючого року та робити прогнози на наступний рік, зокрема й економічні. Минулого року нам прогнозували, що українська економіка буде зростати повільними темпами. І у 2018 році ми дійшли показника – 3,5%. Рухались цього річ ми досить повільно, і якщо порівняти Україну з ближніми західними сусідами (Польщею, Румунією, Чехією тощо), то ми зростаємо найповільнішими темпами.

Але все ж нам вдалося залучити світових інвесторів, просунутись у питанні вільної торгівлі між Україною та Ізраїлем. Ми визначили ключові орієнтири для бізнесу та маємо чітке розуміння куди рухатись.

Нарешті представники влади і бізнесу зрозуміли, що новим потенційним інвесторам потрібно більше позитивних історій. А компаніям варто натомість підвищити свою ефективність, бути проактивними та користуватися новітніми технологіями, щоб утримувати конкурентоспроможність.

Ми ще маємо ресурси і можливості. Якби зменшити бюрократичні моменти, покращити сервіс та адміністрування з боку державних органів – результат, певно, був би кращим. Тож гадаю бізнес і держава зробили для себе висновки за результатами 2018 року. А наразі ми впевнено крокуємо у 2019 рік.

А що нас чекає там?

Звісно, вгадати і спланувати наперед ніколи не можна, бо є постійні «але». І стан, у якому сьогодні знаходиться наша держава (певні регіони) не дають змогу спланувати 2019 рік. Але все ж деякі прогнози від експертів щодо економічної ситуації в країні вже є.

Зростання української економіки в 2018 році прискорилось до 3,5% (порівняно з минулорічними 2,5%), проте в наступному році відбудеться її уповільнення до 2,3%. Чому? Теоретично, у зв’язку зі зменшенням фіскального стимулювання економіки і ослабленням зовнішніх ринків.

Ключовим джерелом для економіки наступного року скоріш за все буде споживчий попит, а також грошові перекази українських заробітчан з-за кордону. В цілому, ВВП України в нинішньому році досягне $131 млрд (порівняно з минулорічними $ 111 млрд ), а у 2019 – $145 млрд.

Що стосується інфляції, то в нинішньому році вона сповільнилась до 10,2% з минулорічних 13,7%, хоча обіцяли і прогнозували 9,5%. А до кінця 2019 року вона має знизитися до 8,5% в основному завдяки жорсткій монетарній політиці НБУ та зниженню світових цін на енергоносії. До речі, у бізнесу є сподівання і надії, що НБУ до кінця наступного року знизить облікову ставку до 16% з нинішніх 18% річних.

Але, звісно, усі цифрові показники можуть бути хибними, тож на них не варто розраховувати із абсолютною впевненістю. Тим паче вони є лише прогнозами. І хто знає, справдяться вони чи ні?

А ось що стосується напрямків роботи, то тут і прогнозів не треба, бо і так зрозуміло, що варто створити належні умови ведення бізнесу для того, аби забезпечити зростання доходів та капіталу для розвитку. Потрібно подбати, аби талановиті кадри залишалися всередині країни. Для цього платня має зростати, адже ми маємо втримати кваліфікованих людей попри масовий «відтік».

Також для розвитку економіки нам неодмінно потрібна стабільна банківська система. Цього року НБУ показав, що вміє працювати. Сподіваюсь, що наступний рік для регулятора стане не менш продуктивним та результативним.

Також за останній рік ми побачили, що індекс довіри споживачів, який напряму впливає на купівельну спроможність громадян, знову зростає. Та, звісно, аби продовжувати активну бізнес-діяльність в Україні, найважливіше для іноземних інвесторів – історії успіху та якісний сервіс з боку держави. Тож знаємо, у якому напрямку розвиватись і до яких показників прагнути.

Сподіваюсь, що 19-й буде кращим, хоча попереду ще цілий місяць 18-го. Отже, нема чого розслаблятись!

Схожі матеріали