Запровадження стандарту прозорості

В Україні на законодавчому рівні було запроваджено міжнародні стандарти щодо розкриття інформації у видобувних галузях господарювання. Дане рішення було формалізовано Законом  № 6229  “Про забезпечення прозорості у видобувних галузях” відповідно до Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях (ІПВГ).

ІПВГ – незалежний і добровільно підтримуваний на міжнародному рівні стандарт, який впроваджується у 51 країні світу, в тому числі у Казахстані, Норвегії, Великобританії, Німеччині, США.

Отже, які ж нововведення очікуються?

Створення спеціальної групи

З метою здійснення нагляду за процесом розкриття інформації у видобувних галузях Міненерговугілля утворює багатосторонню групу, де головою виступатиме Міністр енергетики та вугільної промисловості України.

До складу групи ІПВГ також делегуватимуть представників з ДФС, Мінприроди та Держгеонадр та з суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, та громадських об’єднань.

Розкриття інформації

Зокрема, законопроект вимагає від суб’єктів господарювання в цій сфері подавати до уряду звіт про платежі на користь держави, інформацію про істотні умови угод про користування надрами і відповідні витяги з цих угод.

Внаслідок цього, центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення і раціонального використання надр (в Україні це Державна служба геології та надр), повинен публікувати на своєму сайті інформацію про:

  1. заяви на отримання спеціальних дозволів на користування надрами, які подають підприємства;
  2. надані спеціальні дозволи;
  3. укладені угоди про умови користування надрами.

Законом визначено таких суб’єктів розкриття інформації:

  • суб’єкт господарювання, який здійснює діяльність у видобувних галузях – ФОП чи юридична особа, яка здійснює користування надрами для геологічного вивчення та/або видобування корисних копалин загальнодержавного значення, тощо;
  • отримувач платежів – будь-який орган державної влади, а також будь-яке підприємство, установа або організація, які прямо або опосередковано контролюються державою;
  • материнські підприємства, які здійснюють контроль  над  суб’єктом господарювання;
  • Міненерговугілля.

Також передбачається, що за результатом проведення аналізу та звірки інформації, наданої суб’єктами господарювання, складається  спеціально створеною групою звіт.

Строки розкриття інформації

Передбачено такі строки розкриття інформації:

  • суб’єкти господарювання – щороку до 1 вересня;
  • Міненерговугілля – надає суб’єкту розкриття інформації повідомлення про отримання звіту протягом 30 днів;
  • звіт ІПВГ публікується щорічно не пізніше 30 листопада;
  • копії спеціальних дозволів на користування надрами та інформації про істотні умови договорів розміщуються протягом 1 місяця з дати їх отримання, видачі або підписання;
  • отримувачі платежів зобов’язані надавати на запит центрального органу виконавчої влади повну інформацію про платежі у строк, що не перевищує 15 робочих днів з моменту відповідного запиту.

Всі розміщені дані будуть  відкритими публічно протягом, щонайменше, 10 років з дати розміщення.

Також визначено, що за попередній період, тобто за 2017 рік, суб’єкти господарювання не розкриватимуть інформацію.

Інформацію, оприлюднення якої вимагає законопроект, не захищає комерційна таємниця. Ухилення від розкриття даних може каратись від двох до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів.

Резюмуючи, на мою думку, дана ініціатива матиме позитивний результат у майбутньому. Оскільки, по-перше, доступ громадськості до таких даних допоможе державі при процесі моніторингу діяльності суб’єктів господарювання. По-друге, забезпечує наявність максимально правдивої інформації про стан сировини та ресурсів в Україні.

 

Схожі матеріали