Alternative Text

Що відбувається з податковою сферою в Україні та як поліпшити ситуацію?

Податки. Тема завжди актуальна і як би не змінювались статті ПКУ (Податкового кодексу України), а судячи з відгуків платників податків, великих підприємців та інвесторів – ефекту немає. Як врятувати ситуацію з податками?

Перш ніж шукати вирішення проблеми, давайте розглянемо стан справ.

Давайте пройдемося по фактам. Податковий індекс Європейської Бізнес Асоціації, наданий Україні, хоч і досяг найвищої позначки за всі періоди, але як і раніше залишається в негативному сегменті групи.

Чому так?

Основна проблема у варіативності шахрайств для несплати податків, їх шукають (недобросовісні платники. Такі шахрайства не просто спотворюють показники сплати, а й створюють нездорову конкуренцію між справжніми платниками податків і шахраями.

В цей же час, інститути, покликані регулювати і забезпечувати відповідальну і своєчасну сплату податків, не працюють як потрібно. Схоже, що вся їх діяльність зосереджена на тому, щоб збільшити податки для чесних платників податків, а не на боротьбі з податковим шахрайством. Те ж саме відбувається з нашим законодавством. З року в рік приймаються все нові правки в ПКУ, але марно, бо в кожній нормі закону можна відшукати колізію, що залишає багато місця для сваволі – як шахраїв, так і самих податківців.

Проблем накопичилося чимало, і з кожним роком ситуація стає лише  гіршою. При цьому, не існує інструкції, як уникнути негативних наслідків такого стану справ. Як би там не було, в першу чергу ми потребуємо побудові повноцінної, адекватної законодавчої бази, яка б повністю відповідала європейським нормам регулювання оподаткування. Адже законодавство – це фундамент, а як без фундаменту вибудувати фортеця для бізнесу? Правильно – ніяк!

І це не тільки ПКУ, адже не менш важливим є і законодавство про контроль іноземних корпорацій, поліпшення правил трансфертного ціноутворення та багато іншого. Ми не повинні про це забувати, якщо ставимо в пріоритет вихід на міжнародну арену як конкурентний партнер.

Ще одна проблема, яку слід вирішити якнайшвидше – це великі державні витрати, що вимагають збільшення податкових надходжень для їх фінансування. Поки не буде якісних і кількісних змін в державних витратах (витрачати більше на інвестиції, а не на споживання), податкова ситуація, а також інвест-клімат в країні, навряд чи зможуть бути істотно поліпшені.

Ну і, звичайно ж, наявність адекватних інституцій, здатних ефективно лобіювати інтереси бізнесу і платників податків. Причому, вкрай важливо, щоб такі органи були аполітичними і абсолютно незалежними від держави, але при цьому мали достатньо можливостей в області податкової політики, законодавства та податкової юстиції.

Схожі матеріали