Реформування публічності – тепер як у Європі?

Початок осені для українців ознаменувався черговою діяльністю органів державної влади, спрямованою на наближення до Європейського Союзу.

Зачинатором цього став президент, який ініціював Проект Закону про внесення змін до Конституції України (щодо стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору).

Згідно з даним положенням саме президент буде гарантом реалізації стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору Тобто таким собі офіційним прапороносцем Європи в Україні. Виконавчі органи також не були обділені повноваженнями. Тепер саме на них буде покладено обов’язок реалізації такого курсу.

Пропонується також виключити з Конституції України положення, яке передбачає використання існуючих військових баз на території України для тимчасового перебування іноземних військових формувань на умовах оренди відповідно до міжнародних договорів.

Окрім цього загального нормативного акту, цього тижня Міністерство охорони здоров’я України зробило заяву щодо поліпшення ситуації у сфері інформування населення про обіг лікарських засобів, закуплених за кошти державного та місцевого бюджетів. Для виконання поставленого завдання МОЗ передбачає здійснення таких кроків:

  • розробити електронну системи обліку залишків лікарських засобів та медичних виробів;
  • передбачити обов’язок медзакладів надавати звіти МОЗ щодо рівня забезпеченості та залишків лікарських засобів та оприлюднювати таку інформацію в реєстрі;
  • встановити санкції у випадку невиконання обов’язку інформування у вигляді позбавлення ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики.

До процесу вдосконалення даної сфери також залучили Державну аудиторську службу, яка проведе перевірку наявності лікарських засобів в медичних установах.

Зміни не обійшли стороною й фармацевтичну сферу. Був прийнятий Проект Закону про внесення зміни до статті 9 Закону України “Про лікарські засоби” (щодо доступу до результатів доклінічного вивчення та клінічних випробувань лікарських засобів).

Законопроект відкрив публічний доступ експертам та громадськості до результатів доклінічного вивчення і клінічних випробувань лікарських засобів.

Ще однією новиною тижня є запуск електронної системи з інформацією про медичні професійні огляди. Тобто тепер контролюючим органом буде достатньо для перевірки легітимності та дійсності довідки про проходження медичного професійного огляду зайти в реєстр і знайти такі дані. Копія таких відомостей буде надана особі безкоштовно.

Отже, підсумуємо. Даний тиждень став безсумнівно проривним для України. І добре, що з позитивного боку. Оскільки саме така публічність відомостей є, на мою думку, обов’язковою. Пояснюю чому.

По-перше, згідно з чинною редакцією закону про лікарські засоби вся інформація, яка міститься в реєстраційному досьє є закритою інформацією. Але в той самий час, Закон України «Про інформацію» передбачає, що дані про вплив товару на життя і здоров’я людини не можуть бути віднесені до інформації з обмеженим доступом. І створюється така правова колізія, яка недопустима для розвиненої правової держави.

По-друге, розглядаючи європейське законодавство щодо публічності обігу лікарських засобів, можна дійти висновку, що запровадження реєстру залишків лікарських засобів та медичних виробів для України буде необхідно. Оскільки, як приклад у Німеччині, існує навіть реєстр обігу ліків для тварин (в якому зазначено дані про препарат та де його можна придбати).

Тому запровадження такої системи повинно бути корисним для українців.

І нарешті, саме чітка визначеність спрямованості України до Європейського Союзу є доцільною у контексті реформування законодавства до європейських стандартів.

Схожі матеріали