Alternative Text

Перші кроки в реформі фіскальної служби

Пам’ятаєте, я писав про реформування ДФС? Все почалось з того, що наприкінці грудня 2018 року Кабмін схвалив Постанову про реорганізацію ДФС і запропонував поділити фіскалів на податкову та митну служби. Реорганізація повинна пройти до кінця квітня.

І сьогодні є вже перші результати такої реформи. Буквально декілька днів тому на урядовому засіданні було прийнято Положення про Державну податкову і Державну митну служби.

Тепер є чіткий та зрозумілий порядок діяльності обох служб, визначено їх правовий статус, прописані основні завдання, права і обов’язки працівників, пов’язаних з реалізацією податкової та митної політики, а також закріплено ключові повноваження голів Державної податкової та Державної митної служб.

Що це буде? Як будуть розподілені обов’язки? Про це поговоримо у сьогоднішньому блозі.

Податкова

Відповідно до Положення буде створена ДПС – Державна податкова служба, яка стане центральним органом виконавчої влади і буде реалізувати державну податкову політику, державну політику з адміністрування ЄСВ, а також політику в сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового законодавства. Ще до повноважень податкової відійде контроль законодавства з питань ЄСВ. Контролювати та слідкувати за їх діяльністю буде Кабмін через Міністра фінансів.

Митниця

Що стосується митниці, то Положення закріплює, що Державна митна служба або ДМС стане центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, державну політику в сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні митного законодавства. Діяльність Державної митної служби спрямовується і координується Кабінетом Міністрів через Міністра фінансів.

Звісно, це лише перший крок, але згідно з постановою Мінфіну у двомісячний строк будуть розроблені проекти положень про відповідні центральні органи виконавчої влади. І якщо з самими постановами до кінця квітня встигнуть, то ось змін до інших нормативно-правових акти та приведення власних у відповідність із цією постановою доведеться чекати три місяці. Тож до літа все 100 % не буде впорядковано. До того ж за цей період будуть підібрані кандидати на керівництво новими службами. Як буде проходити сам відбір та підбір кандидатів, які будуть вимоги та яка сама процедура конкурсу, ще невідомо. І якщо конкурс буде відкритий, то чи встигнуть всі бажаючі підготувати та подати документи?

Звісно, затвердження положень про кожну зі служб є необхідною передумовою проведення прозорого конкурсу для призначення ефективного і орієнтованого на реформи керівництва, але чи будуть такі керівники відібрані за умови, що «реформа» відбувається так стрімко?

Ну і, звичайно, виборчі перегони можуть відволікти увагу громадськості та спостерігачів від обрання керівників двох ключових служб у державі. Я буду тримати в курсі новин та сподіваюсь, що ця реконструкція не пройде дарма, а такий розподіл є і справді доцільним і виправданим!

Схожі матеріали