Alternative Text

Переваги вільної торгівлі для економік України та Ізраїлю. На що очікувати у найближчі роки

Сьогодні хотів би обговорити з вами подію, настання якої обидві країни чекали 5 років. Було проведено 7 раундів переговорів, неодноразово і зі скандалами переписували текст, проте, нарешті, Ізраїль та Україна таки отримали угоду про вільну торгівлю.

Ця подія – без перебільшень – нова сторінка в економічній, торгівельній історії. Довгий час Ізраїль для України був і досі залишається одним із ключових торговельних партнерів. І те, що цю Угоду підписано – це не просто крок вперед для експортно імпортних відносин, це і нові перспективи виходу на інші ринки.

Чому саме це особливо важливо?

Мало хто знає, та попередні торгівельні відносини між Ізраїлем та Україною, які існували і тривали протягом останніх майже трьох років, свідчать про не просто про непогані показники, але і продемонстрували позитивну динаміку. Обсяги торгівлі у період з 2016 до початку 2019 року склали понад 2,2 мільярди доларів. Позитивне сальдо на користь України у 2016 році склало понад 300 мільйонів доларів, у 2017 році – перевищило 430 мільйони й продовжує зростати.

І це показники лише щодо товарів, але якщо зважати на ринок послуг, який розвинений не менше, то ми побачимо ще більший позитивний тренд: вже 3 роки поспіль цей показник в середньому сягає 200 мільйонів доларів на рік.

Якщо були такі показники раніше, тоді чому ж так важливо підписання Угоди?

Справа в тому, що підписання Угоди не стільки відобразиться на бізнесі, який попередньо і так співпрацював, скільки допоможе новим бізнесам, а також посприяє тому, що ціни на товари значно знизяться. І якщо хтось вважає, що це суттєвий мінус, то дозволю не погодитись. Адже для України, Ізраїль – країна, яка багато імпортує з усього світу, при чому переважно з країн ЄС (понад 41% усього ізраїльського імпорту), новий партнер в особі наших підприємців, які постачають якісні і відносно недорогі товари – це чудова можливість збільшити власні обсяги постачання, зайняти пристойну позицію і стати гідним конкурентом поряд з ЄС.

 

Підписання Угоди надає нові можливості, бо за попередні роки українським підприємцям вдалося викликати очевидний інтерес ізраїльських споживачів до української продукції. Статистика каже, що за минулий рік в українському експорті до Ізраїлю з’явилася 251 нова товарна позиція, а це – додаткові 6,5 мільйонів доларів. А по деяких товарних позиціях зростання інтересу склало від +25% до +222%.

Також у багатьох виникає питання щодо реалізації Угоди. Зрозуміло, що підписання документу – це ще не запорука того, що експорт кожної країни вже завтра суттєво виросте. Це покрокова процедура, яка передбачає планову та поступову реалізацію пунктів домовленості, яка може затягнутися на термін від трьох до семи років.

І таку процедуру не слід розглядати лише негативно. Звісно, хотілось би скоріше, але такий період дозволить бізнесу ефективно підготуватися та якісно опанувати нові можливості вільної торгівлі.

Але деякі кроки буде реалізовано одразу. Наприклад, з моменту набрання чинності Угоди, Ізраїль скасує ввізні мита для 9,2% сільськогосподарських товарів та близько 80% промислових товарів з України, а Україна – ввізні мита на 6,8% сільськогосподарської та 70% промислової продукції з Ізраїлю.

Це в подальшому сприятиме високотехнологічному інвестиційному імпорту з Ізраїлю для модернізації промислового виробництва в Україні.

Після реалізації перших кроків за кілька років Угода про вільну торгівлю дозволить застосувати положення Конвенції Пан-Євро-Мед та можливості вільної торгівлі у трикутнику Україна-Ізраїль-ЄС.

На сьогодні Конвенція Пан-Євро-Мед налічує 42 учасники, серед яких: країни ЄС; країни ЄАВТ (Швейцарія, Норвегія, Ісландія, Ліхтенштейн); учасники Барселонського процесу (Алжир, Єгипет, Ізраїль, Йорданія, Ліван, Марокко, Палестина, Сирія, Туніс, Туреччина); учасники Процесу стабілізації та асоціації ЄС (Албанія, Боснія і Герцеговина, Македонія, Сербія, Чорногорія, Косово) та Республіка Молдова. Конвенція встановлює уніфіковані правила походження для торгівлі товарами у пан-Євро-Середземноморському регіоні й, таким чином, дозволяє своїм учасникам посилювати економічну інтеграцію та торгівельні зв’язки. Безперечно, приєднання до цієї угоди є важливим кроком, особливо для таких галузей, як легка промисловість та металургія.

Це означає, що українські виробники зможуть імпортувати сировину та матеріали з Ізраїлю, переробляти їх в Україні та експортувати з пільговою або нульовою ставкою мита до ЄС. Це створить додаткові стимули для розміщення виробництва з високою доданою вартістю саме в Україні. Це означає участь України у формуванні глобальних ланцюжків доданої вартості із залученням Ізраїлю та його можливостей і технологій. І якщо зараз і сьогодні це здається недосяжною метою, то за сім років, впевнений, ми переконаємось у зворотному.

Звісно, підписана Угоди ще має пройти процедури ратифікації у парламентах Ізраїлю та України, але вже зараз підприємцям обох країн слід якнайшвидше придивитися до нових можливостей та розпочати підготовку до роботи у рамках Угоди, щоб сповна скористатися вигодами від її реалізації. Тож сподіваємось, що крок за кроком Україна стане незамінною ланкою у багатьох регіональних та глобальних ланцюжках та нарешті зможе досягти гідного економічного та торгового рівня. Що ж, буду тримати вас в курсі!

 

Схожі матеріали