Обов’язкова ідентифікація під час переказу коштів

Міністерство фінансів пропонує ввести нові заходи фінансового моніторингу. Дана ідея була відображена у проекті Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”, який опублікований на сайті міністерства для громадського обговорення. Отже, що передбачає даний акт.

Належна перевірка

Даний законопроект вводить ідентифікацію та верифікацію клієнтів під час переказу грошових коштів. Тобто у випадку переказу коштів на суму, що дорівнює або перевищує 30 тис. грн, дана дія буде супроводжуватися повною інформацією про платника і одержувача переказу коштів (включаючи місце проживання, серію і номер паспорта, ідентифікаційний код).

Перекази на суму менше 30 тис. грн повинні супроводжуватись мінімальною інформацією про ініціатора та отримувача переказу (П.І.Б. або найменування юр. особи, номер рахунку або унікальний обліковий номер фінансової операції, який дозволяє здійснити відстеження операції). У випадку відсутності передбачених даних переказ не буде здійснено.

 

Ці вимоги не поширюються:

  • на операції зняття коштів з власного рахунку;
  • переведення коштів з метою сплати податків, штрафів, комунальних платежів;
  • при використанні електронних грошей для оплати товарів або послуг (якщо номер платіжного інструменту або пристрою супроводжує переклад на всьому шляху руху коштів);
  • операції з забезпечення проведення переказу коштів, здійснювані операторами послуг платіжної інфраструктури.

Посилення санкцій

До суб’єкта первинного фінансового моніторингу можуть бути застосовані штрафи у розмірі від 10 000 до 10 000 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Зміни були запропоновані до значної кількості кодифікованих актів, зокрема до Кодексу законів України про адміністративні правопорушення, Кодексу адміністративного судочинства, Цивільного кодексу тощо.

Істотні зміни пропонується внести до Кримінального кодексу. Верхню межу штрафу за тяжкий злочин пропонують збільшити до 75 тис. НМДГ (зараз це 50 тис. грн), а за особливо тяжкий злочин – до 100 тис. грн.

Отже, резюмуючи, ідея щодо посилення санкцій має право на існування. Але у випадку правильної реалізації. Концепція введення обов’язкової ідентифікації має свої плюси та мінуси: з одного боку, посилення боротьби з відмиванням доходів, а з іншого – чи не буде забагато облікових даних? Нагадаю, даний проект тільки знаходиться в стадії громадського обговорення, тому будемо слідкувати за розвитком подій.

Схожі матеріали