Новини валютного законодавства

  1. Спрощення процедури отримання зовнішніх кредитів

Вже з цієї неділі НБУ вніс певні зміни до процедури із залучення зовнішніх кредитних ресурсів в Україну. Дане рішення було обумовлено, в першу чергу, метою лібералізації та модернізації даних дій.

Тому, гадаю, що перше, на чому варто закцентувати увагу – це на введенні принципу автоматизації процедури реєстрації / внесення змін до реєстрації / анулювання реєстрації зовнішніх договорів кредитування (позики) в іноземній валюті, укладених резидентами-позичальниками. Тобто тепер реєстрація НБУ виконується в автоматизованому режимі засобами спеціального програмного забезпечення щодо реєстрації на підставі повідомлення про договір / повідомлення про зміни до реєстрації договору, що надійшло від уповноваженого банку – ініціатора проведення реєстраційних дій.

При цьому, як зазначають у прес-службі НБУ, буде виключено вимоги щодо обов’язкового проведення НБУ окремої процедури розгляду та аналізу пакетів документів, яка застосовувалася у випадку виявлення обслуговуючим банком індикаторів ризикової фінансової операції за зовнішнім договором кредитування, який потребував реєстрації / унесення змін до реєстрації.

Також згідно з документом, НБУ з 20 серпня 2018 року не проводить реєстраційних дій та анулювання реєстрації договорів на підставі документів, одержаних від уповноважених банків до 16 серпня 2018 року (включно), та залишає такі документи без розгляду.

Водночас, уповноважений банк у такому випадку повторно (без отримання від клієнта резидента-позичальника окремої заяви про реєстрацію договору/заяви про внесення змін до реєстрації договору) ініціює проведення реєстраційних дій за договором.

  1. Банківська таємниця

НБУ змінив правила зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, у зв’язку з набранням чинності Закону України “Про валюту і валютні операції”. Відзначається, що змінені правила дозволять банкам надавати інформацію, що містить банківську таємницю, під час здійснення регулятором заходів захисту. Тобто, наприклад, за наявності ознак нестійкого фінансового стану банківської системи дані відомості можуть бути розкритті.

  1. НБУ змінить методику розрахунку курсу гривні до долара

Так, офіційний курс гривні до долара США, починаючи з 1 серпня 2018 року, буде розраховуватися на підставі інформації про всі угоди купівлі-продажу доларів США на умовах “тод”, “том” і “спот””(тобто на умовах договору виконання якого повинно бути здійснено в той же день, на наступний або на другий робочий день), які на день розрахунку офіційного курсу укладалися банками на міжбанківському валютному ринку з іншими банками і НБУ, і інформація про які надавалася НБУ торговельно-інформаційними системами до 15:30 поточного робочого дня.

Усі ці зміни були прийняті внаслідок закону “Про валюту і валютні операції”. На думку НБУ, зазначене сприятиме подальшій лібералізації сфери валютного регулювання та покращенню фінансування економічних суб‘єктів України.

Схожі матеріали