Новели кримінального законодавства та старт роботи Державного бюро розслідувань: дайджест останніх подій

Листопад майже сплинув, тому пропоную розглянути та ознайомитись з основними новинами на даний період часу.

  1. Початок роботи Державного бюро розслідування

Згідно з реформою Генпрокуратури, яка розпочалась у 2014 році, ГПУ втрачає функцію слідства і має передати розслідування злочинів, пов’язаних з корупцією серед високопосадовців ДБР та НАБУ. Слідчі нового Державного бюро розслідувань складуть присягу та розпочнуть перші кримінальні провадження 27 листопада.

У центральному апараті та територіальних управліннях Бюро уже сформували слідчі підрозділи за трьома напрямками:

  • розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції;
  • розслідування злочинів, вчинених працівниками правоохоронних органів та у сфері правосуддя;
  • розслідування військових злочинів.
  1. У ВР України зареєстрували законопроект №9306 щодо встановлення кримінальної відповідальності за наклеп.

Як зазначається у пояснювальній записці до проекту закону, метою є «забезпечення захисту людини і громадянина від поширення завідомо неправдивих відомостей, які принижують її честь, гідність та ділову репутацію з боку інших осіб».

Отже, наклеп, тобто умисне поширення завідомо неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи або підривають її ділову репутацію, буде каратися штрафом в розмірі від 200 до 500 НМДГ або виправними роботами на строк до одного року, або обмеженням волі до двох років. Ті самі дії, у творах, в ЗМІ або в мережі Інтернет караються штрафом в розмірі від 500 до 1500 НМДГ або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років.

Відповідні зміни вносяться також до Кримінального процесуального кодексу України і вони передбачатимуть, що кримінальне провадження за наклеп може бути тільки у формі приватного обвинувачення, тобто розпочинається слідчим або прокурором лише на підставі заяви потерпілого.

Наразі даний акт переданий на перегляд до комітетів та у випадку прийняття ВРУ набере законної сили з дня, наступного за днем його опублікування.

  1. Зменшення кількості перевірок від ДФС

ДФС України планує зменшити щонайменше на 10% кількість підприємств, які потраплять до плану-графіку проведення перевірок на 2019 рік. Таку інформацію повідомив в.о. заступника Голови ДФС Євген Бамбізов під час зустрічі з представниками Спілки українських підприємців.

Новий графік перевірок буде сформульований на актуалізованих критеріях оцінки ризикованості здійснення операцій та ризикованості платника податку.

Виконуючий обов’язки також висунув пропозицію щодо залучення спілки до співпраці щодо розробки оптимальних критеріїв.

  1. Визначення кримінальних проступків

ВРУ у другому читанні прийняла законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів відносно спрощення досудового розслідування окремих категорій карних правопорушень» (проект № 7279-д).

Він визначає на законодавчому рівні поняття кримінального проступку, його складових, а також пов’язаних із його вчиненням кримінально-правових наслідків, а також посилення відповідальності за керування транспортними засобами в стані алкогольного сп’яніння.

Отже, кримінальні правопорушення розділять на кримінальні проступки та злочини. Кримінальним проступком є діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене КК покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років, або інше, більш м’яке покарання за винятком основного покарання у виді штрафу в розмірі понад 3000 НМДГ.

Планується також звільняти від кримінальної відповідальності особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок чи необережний злочин незначної тяжкості, окрім корупційних кримінальних правопорушень. Правопорушник повинен щиро покаятися, активно сприяти розкриттю злочину і повністю відшкодувати завдані збитки або усунути завдану шкоди.

Особи, засуджені за вчинення кримінального проступку, після відбуття покарання визнаються такими, що не мають судимості.

Перехідними положеннями передбачено:

  • відтермінування набрання чинності законом (на 3 місяці) для розв’язання процедурних питань з метою започаткування інституту дізнання;

необхідний алгоритм дій для слідчого, прокурора та суду у зв’язку з запровадженням інституту кримінальних проступків (процедуру передачі кримінальних проваджень від слідчих дізнавачам, дії прокурора та суду при підготовці, отриманні, прийнятті до провадження обвинувальних актів тощо).

Схожі матеріали