Alternative Text

На що варто чекати бізнесу найближчим часом

Нещодавно Володимир Зеленський оголосив зустріч із представниками бізнесу. Пообіцяв, що вислухає їхні побажання, зауваження та наголосив на тому, що розповість про те, як будувати подальшу політику взаємодії держави та бізнесу.

Представники бізнесу, до речі, теж не витрачали часу дарма і теж підготували свою концепцію того, якою повинна бути ця стратегія. І сьогодні я хотів би детальніше розповісти про те, чого бізнес чекає протягом наступних 5ти років.

Перше, на що розраховує бізнес – це зміна податкової політики з фіскальним підходом. Плани збору податків мають бути скасовані! Проект закону № 8557 був зареєстрований ще в липні 2018 року. Законопроект передбачає оподаткування сум, які виводяться за межі України. Після прийняття цього проекту Закону бізнесу не доведеться платити частину податків державі, а можна буде інвестувати ці кошти у свій розвиток. Це перше і ключове, що вимагає бізнес.

Наступний крок, якого очікує бізнес – це розроблення і прийняття закону про податкову амністію капіталів і, як наслідок, – реформа оподаткування доходів фізичних осіб.

Цей закон повинен надати платникам податків право сплатити суми податків, за якими минули встановлені податковим законодавством терміни платежів.

Після цього бізнес хотів би позбавити правоохоронні органи впливу на бізнес та зареєструвати законопроект про Службу фінансових розслідувань, яка б забрала ці повноваження в СБУ, Нацполіції та інших органів, які мають ще й інші повноваження, окрім розслідування фінансових злочинів та злочинів, пов’язаних з питаннями бізнесу.

Це не тільки зробить роботу самих правоохоронців простішою, а ще й суттєво спростить життя бізнесу.

Наступний крок, якого чекає бізнес від держави – це реалізація плану дій для боротьби з розмиванням бази і переміщенням доходів за BEPS, який був розроблений Організацією економічного співробітництва та розвитку ще у 2015 році. Я неодноразово розповідав вам про цей план та про те, чому, попри всі обмеження, він дійсно важливий для бізнесу.

Проект запровадження цього плану вже є. Називається він «Про внесення змін до Податкового кодексу України з метою імплементації Плану протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування». Він передбачає:

–  розкриття фізособами-резидентами участі в іноземних компаніях, які вони контролюють (КІК) і правила їх оподаткування;

–  обмеження витрат на фінансові операції з пов’язаними особами;

–  запобігання зловживанням у зв’язку із застосуванням договорів про уникнення подвійного оподаткування;

–  запобігання штучного відходу від статусу постійного представництва;

–  поліпшення контролю трансфертного ціноутворення;

–  правила звітності в розрізі країн для міжнародних груп компаній.

Для бізнесу, попри всю паперову роботу, це – суттєві переваги, бо імплементація такого плану – гарантія співробітництва та довіри від іноземних інвесторів та потенційних партнерів.

Наступні кроки стосуються податків та податкової прозорості для бізнесу. І, насамперед, це прийняття проекту закону, який передбачає переведення України на податкові правила США. Якщо такий проект буде прийнято, то в України з’явиться можливість здійснювати обмін інформацією не тільки в межах угоди щодо застосування положень FATCA, а й інших міжнародних договорів, які містять положення про обмін інформацією для податкових цілей.

І, звісно, один з важливих кроків для України – це декриміналізація фіктивного підприємництва. Законодавчо передбачається віднести фіктивне підприємництво до адміністративних правопорушень, щоб недобросовісні податківці не використали цю статтю кримінального кодексу з метою маніпуляцій проти представників бізнесу.

На мою думку, це перші ключові кроки, яких Україна може досягти та які будуть корисні як для держави (це допоможе контролювати ситуацію, підтримувати тісний зв’язок та співпрацю з бізнесом), так і, звісно, для бізнесу (він отримає нові можливості, відчуття захищеності і підтримки).

Можливо, у вас є якісь ще думки з цього приводу? Ви пишіть, що ще треба бізнесу, адже зустріч буде незабаром, і ніхто не заважає поставити питання чи пропозиції напряму. 

Схожі матеріали