Коли потрібно платити за негрошовий подарунок грошові кошти?

Всі люблять подарунки та ми ніколи не дивимось на зворотню сторону медалі, таку як сплата податків з вартості дарунка. Отже, давайте розбиратись, яка процедура існує наразі.

Що було?

У відповідності до Податкового кодексу, станом на 25 листопада 2018 року, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 25 % однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі.

Тобто законодавством було чітко прописана умова неоподаткування подарунку, якщо його вартість не перевищувала (для 2018 року) 930 гривень 75 копійок.

Дане визначення не мало досить чіткого регулювання деяких умов, таких як: порядок оподаткування вартості перевищення встановленої суми. В такому підході було сформовано 2 точки зору до розв’язання цієї проблеми.

Протягом 2015-2017 років ДФС у своїх листах визначала, що якщо вартість дарунку перевищує неоподатковуваний розмір, то саме така сума перевищення оподатковується ПДФО як додаткове благо, з урахування натурального коефіцієнта. Тобто податки сплачуються і коефіцієнт застосовується саме на суму перевищення від вартості оподаткування.

Існувала інша думка, яка передбачала оподаткування всієї вартості подарунку, якщо вона є вищою за необмежений розмір. У 2018 році ДФС приєдналася до такої позиції та оприлюднила Індивідуальну податкову консультацію, де зауважила, що якщо вартість дарунків перевищує вказаний розмір, то уся їхня вартість оподатковується ПДФО як додаткове благо з урахуванням положень п. 164.5 ст. 164 Кодексу, тобто з урахуванням коефіцієнту.

Що є наразі?

Законом № 2628-VIII підпункт 165.1.39 ПКУ з 01.01.2019 викладено в новій редакції:

«…вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань) – у частині, що не перевищує 25 % однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі».

Тому з 2019 року ПДФО не обкладатимуть частину вартості подарунка в межах 25 % мінімальної зарплати (у 2019 році – 1043,25 грн).

Сума перевищення вартості подарунків над неоподатковуваним її розміром підлягає оподаткуванню як негрошовий дохід з урахуванням коефіцієнта (1,219512) згідно з п. 164.5 ПКУ. Натомість військовий збір справляється із суми перевищення над неоподатковуваною вартістю подарунків без застосування такого негрошового коефіцієнта.

Вказана норма щодо неоподаткування частини вартості дарунку не поширюється на дарунки та призи у вигляді грошових виплат у будь-якій сумі.

Позиція ДФС

Незважаючи на буцімто вирішене питання, ДФС знову все вирішило, як вважало за потрібно. У відповідь податківців на питання: «Як оподатковується ПДФО вартість подарунків, отриманих ФО від ЮО?» (роз’яснення з категорії 103.02 розділу «Запитання – відповіді з Бази знань ЗІР»), ДФС дала таку відповідь:

«Зауважуємо, якщо вартість дарунків перевищує вказаний розмір, то уся їх вартість оподатковується ПДФО на загальних підставах, передбачених розд. IV Податкового кодексу України для оподаткування додаткового блага».

Отже, давайте слідкувати надалі, яку позицію остаточно прийме ДФС, але на мою думку, законодавець чітко та зрозуміло висловився.

 

Схожі матеріали